piątek, 23 sierpnia 2013

"Mondo" boska zabawaTworzenie to nie jest łatwe zadanie. A tworzenie nowego świata to piekielnie ciężka praca. Niektórym potrzeba było aż 7 dni. Mi wystarcza 7 minut, a czasem nawet tylko 5 minut. Ale powiem Wam jedno, to bardzo fajna rozrywka!O co chodzi?

„Mondo” to kafelkowa gra rodzinna, która w polskiej wersji językowej została w zeszłym roku wydane przez wydawnictwo Rebel.pl. Gra przeznaczona jest dla 1 do 4 osób i posiada bardzo proste zasady. Na początku każdy z graczy dostaje dwustronną planszę świata, w rozgrywce podstawowej jest to „wodny świat”. Wszystkie kafelki krajobrazu w postaci luźnego stosu wykłada się tak, aby każdy z graczy miał do niego łatwy dostęp. Na kafelkach znajdują się dwa lub trzy rodzaje krajobrazu – woda, las, pustynia, równina. Tył kafelków to natomiast jednolity element jednego z krajobrazów. Z przodu kafelków znaleźć może się jeszcze jakiś zwierzak (to dobrze bo daje punkty) lub wulkan (to gorzej, bo jeśli jest aktywny to może dać punkty ujemne). Na budziku w kształcie Ziemi ustawiamy 7 minut i rozgrywka się zaczyna. Ze stosu można pobrać nowy kafelek tylko jedną ręką i dołożyć go do swojej planszy tak, aby stykał się przynajmniej jednym z boków z kafelkiem, który już leży na planszy. Gdy minie czas sprawdzamy kto miał najwięcej kafli ze zwierzętami, najwięcej obszarów danego krajobrazu i komu podczas aktu tworzenia trafiło się najwięcej wulkanów. Zapisujemy punkty w notatniku i gramy dwie kolejne rundy. Kto po nich będzie miał najwięcej punktów wygrywa! „Mondo” oferuje również poziom zaawansowany i ekspercki (krótszy czas i dodatkowo pojawiają się żetony celów i zadania dodatkowe, które po ich zrealizowaniu również dają punkty). Prawie zapomniałem, że jest również ciekawy wariant solowy. Gra oferuje więc sporą regrywalność. 

Wykonanie i instrukcja

Grę dostajemy w dość sporym pudełku, na szczęście zaopatrzona jest w woreczki strunowe, więc elementy nie latają po pudełku. Zegar ciągle działa (choć w Internecie znaleźć można głosy, że szybko się psuje), a żetony i plansze światów są z grubej tektury i dobrej jakości. Instrukcja jasna, czytelna, kolorowa (każdy z poziomów gry opisany na innym tle) oraz zawiera ilustrowane przykłady stosowania zasad.  

Wrażenia z rozgrywki

Mimo prostych zasad rozgrywka należy do wymagających. Presja upływającego czasu, presja poszukiwań kafelków niezbędnych do stworzenia wymarzonego świata, presja współgraczy, którzy przecież też polują na kafelki… ta gra potrafi zestresować! Ale satysfakcja ze stworzonej planety jest ogromna. „Mondo” wymaga również pełnego skupienia i zaangażowania, ciekawe jest, że (przynajmniej z moich obserwacji) łatwiej te wymogi spełnić dzieciom niż dorosłym. Tytuł ten można wykorzystać również edukacyjnie opowiadając o zwierzętach z kafli, niezbędnych dla nich ekosystemach, etc. Poziom zaawansowany i ekspercki dają dodatkowe możliwości taktyczne – mamy określone cele (wspólne) i zadania (indywidualne) do spełnienia.

Podoba mi się
  • Angażująca rozgrywka pomimo prostych zasad
  • Trzy poziomy rozgrywki, żetony celów i zadań, możliwość prowadzenia swoich zasad – czyli spora regrywalność!
  • Jakość wykonania (plus za bloczek do liczenia punktów!)
  • Zaangażowanie i emocje podczas rozgrywki
  • Dobra skalowalność
  • Walor edukacyjny

 Nie przekonuje mnie
  • Wymaga pełnego zaangażowania i koncentracji co po ciężkim dniu pracy nie zawsze jest możliwe – ale w nagrodę otrzymuje się sporą dawkę relaksu
  • Nie jest to tytuł, w który można grać zbyt często, bo może się znużyć

Werdykt

„Mondo” to bardzo ciekawa gra rodzinna. Dzięki prostym zasadom łatwo do wspólnej rozgrywki zaangażować dzieci, rodziców oraz dziadków. Podczas samej rozgrywki towarzyszy nam „pozytywny stres” – przyjemne uczucie zaangażowania w tworzenie własnego świata. Przyznam, że w kategorii gier rodzinnych to jeden z moich zeszłorocznych faworytów. „Mondo” bezapelacyjnie zasłużyło na nominację do II etapu w kategorii „Gra Roku”.   

Metryczka

Tytuł: „Mondo”
Wydawca: REBEL.pl
Autor: Michael Schacht
Liczba graczy: 1 – 4 osób  
Wiek: od 8 lat
Czas gry: z przygotowaniem i podliczeniem punktów około 30 minut
Cena: 73 – 100 zł  

Dziękujemy sklepowi Rebel.pl za udostępnienie gry
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz